Bainbridge Guilford Alumni
Bainbridge Guilford Alumni
BAINBRIDGE - GUILFORD ALUMNI ASSOCIATION MEMORIAL PAGE

 

Due to the loss of the original memorial page on our website, this list will begin with those alumni, teachers and friends who have passed away since 2013.  Please contact the Alumni Association if you know of any alumni, teachers or friends who have passed away and not in our list Email to: bgbobcatalumni@gmail.com

 

ALUMNI
1932
FRANK DOOLITTLE
SARAH LORD MAYHEW 2020
JULIA RILEY VANDENBURGH

1934
HARRIET SIPPLE BOUCK

1935
RUTH WEEKS GREENBURG
MARGARET HOFFMAN HOHREITER (G)

1936
BASTINE 'BUCKY' CARACCIOLO
JOSEPH DELELLO

1937
RALPH TALCOTT

1938
GRAYDON CASS
CONRAD SCHLAFER (G)
LENA SHERMAN GIFFORD
PEARL TAYLOR PARSONS GILMORE 2019

1939
RICHARD DELONG
WILBURNA HOLBERT WAHLBERG

1940
MARY HOVEY FOSTER LEONARD
CLIFFORD SMITH

1941
EVELYN LESUER YOUNGS
VERONICA MERTZ SHUPPERD
JIM NOYES
ROBERT SMITH

1942
ELAINE BARRE YOUNG BRADISH
GUYVA BRADISH JOHNSTON
BEATRICE DEAN TOMLINSON
LOUIS CURTIS (G)

1943
STEWART CUDWORTH

ROGER DEMING (G)

PHYLLIS IRELAND RULING 2019
BOB LEE

ALICE MONAHAN WEARNE


1944

DONALD NEWMAN

1945

HELEN CUDWORTH METZINGER 2019

DORIS MICHEL GIBBONS 2018

FRANCES FITCH NATOLI (G)

ELTON IRELAND

HELEN PERRY HAMMOND
MARY SHAPLEY MARTIN
IRENE WOODS BENNETT

1946

MORRIS FLETCHER
CHARLES MCPHERSON

WILMA SHELTON KINTER

1947

WALTER BACKUS 2019

THERESA LORD GRIPPEN 2019

MARTHA YOUNGS SMITH 2019

 

1948

DOROTHY BACON KINCH
HARRY BARTON

FRANCIS 'KEG' CAWLEY

KARL SALZBERG

JOHN SHERMAN 2018

REX THORNTON

1949
KATHLEEN FRANCISCO PATTERSON

JUNE GARRISON SIMONDS
STANLEY JOHNSON (G)
LAURA BELLE MOTT
LARRY STILES

1950
BEVERLY ARCHER WEEKS

KENNETH JOHNSON (G)
JOHN HOHREITER

PATRICIA SKINNER HOWE 2018

1951

JOHN ARMSTRONG
ROGER FLETCHER
GEORGE KAUFINGER(G)
FENTON (ADELBERT) MACPHERSON

FREIDA MANWARREN ALCOTT 2020

ANN NILES PETERSON

1952

MARY JANE JONES STEELE-2018

RICHARD LEE

ROBERTA PARSONS BEHNKE 2020
VIRGINIA PARSONS SONNERGREN

JOSEPHINE NON STRASNICSAK 2019

1953

DARLA ALFORD WAYMAN

HELEN CAWLEY HAMILTON 2019

JOHN DELELLO

DOUG LEE 2019

JANICE MACPHERSON NELLIS

1954
BEVERLY BECKWITH GRIDLEY

GAIL DODGE MEADE

ALBERT G IVES (G)

DAVID IVES (G) 2020

LEONARD OWENS 2019
CARL SCHRADER

1955

RON BREWER

CHARLES HAGER JR. 2019

EILEEN MCGINNIS SMITH MITCHELL

BETTY STRIEGLER

FAYE DEMEREE WADE (G)

DUANE WAKEMAN

1956

RICHARD BABCOCK

DAVID BAME

JEROME BUTCHER 2020

FRANK CORBIN JR. 2018

CAROL RUSSELL SMITH 2020

FLORENCE CORNELL SPANGENBURG 2018
REGINALD SAVORY (G)
RALPH SHEARER JR

1957

JOSEPH KNOLL JR (G)

ROLAND NILES

1958

MARGARET DELELLO ROBBINS
FRANCIS HUBBARD (G)

ALAN IVES (G) 2019

ANN LEWIS ENRIGHT 2019

1959

DAWN BENEDICT FOSTER 2020

BETTYE BICKFORD HAUGH 2020

SHIRLEY JEAN BOWEN O'KEEFE

CHRISTINA HOWLAND SKOK 2020

GILBERT NORRIS JR (G)

JOYCE ROSA CARDOZO

1960

PHYLLIS ABBENE HARMON(G) 2019

GEORGE HAYNES 2020

1961
MARTHA BESEMER GILL

THELMA BESEMER MERRITT 2018
MARTHA BURLISON BALDWIN (G)

ELIZABETH HOVEY BARTHOLOMEW 2019
ARTHUR RUS
SELL

BILL STAFFORD


1962
NANCY ALCOTT WILLIAMS

TED LORD 2020

JERRY NILES

MARGARET OWEN LAPERA

VIDA SCHLAFER BRODIE

 

1963

DONALD "BUDDY" BAKER 2019
FAY BLISS NILES

ANDREW PETERSON

1964
JOHN BURLISON

GARY HUTCHINSON
CARL OSTERHOUT JR.
DOUG QUINNEY
PEGGY SCHMELZLE HAWK

1965

HUGH "TIM" MOORE 2019
JON NICHOLS 2019

LINDA PALMATIER

GARY SEYMOUR

CAROL TIBBALL PECK

1966
ROGER DEMORIER

CONNIE MERES HEMPHILL

BOB MCCASLIN 2019

ALAN PHELPS
CAROL NILES SALOTTO

BRYAN STEELE 2018

HOWARD TUTTLE


1967

LINDA BRADISH KNIGHTES 2019

ALBERT (BILL) CARLIN

NANCY CHAPMAN BENEDICT 2020

JOHN DEMATTEO

WALLACE IRELAND 1967

RICHARD MACPHERSON 2019

RICHARD NUTTING

D MICHAEL WINN 

1968

RUTH BENEDICT NORTHUP

THOMAS EGNACZAK 2008

JAMES FOSTER 1983

DANIEL FREED 2018

JERRY JOHNSON 2012

PRISCILLA MCELROY WRIGHT 2000

CONNIE MCGINNIS BRITTON 2011

RICHARD SMITH 1974

1969

DALE BALDWIN 2018

KEN DEMING 2002

STEPHEN HUNT 2020

DOMINIQUE HYATT MORDOFF 1996

DAVID PATCHEN 2003

RODNEY PECK
ROBERT WISWELL SR. 2015

1970

THEODORE "TED" BACKUS 2020

HOWARD BENEDICT

JAMES CHAMPLIN 1985

DONALD FIELD JR 1969

SAMMIE FLETCHER 2001

LAWRENCE GARDNER 1973

ROBERT HAYNES 1993

DEBRA MCCUMBER WASHBURN 2003

ALLAN NABINGER 1977

GARY NUREK 2006

EDWARD SEARLES JR 2017

DAVID SLOANE 2002

THOMAS TRIPP 2007

MARGOT VICARY 2003

1971

CINDY BARTZ MAISEY 1999

JOEL BLINCOE

JOHN CASEY

MARY JANE FORSBERG WEEKS

WAYNE GOULD

JIM HINKLEY 2013

ERNEST JOHNSON

WALT RAYMOND 2012

ERIC TURNER

1972

LISA ACKERSON LESTER

CARY BARNARD

DAVID BOURN
BRUCE CRANDALL
MARY WICKHAM DEWEY

1973
DEBRA CORDNER BARNARD
BARBARA DARLING CAREY

GORDON CARR 2018
BONNIE GOODWIN YAGER
THOM PYLE

SUSAN SAUNDERS PEDERSEN

DAVID R SMITH 2020

1974

GLORIA CUTTING OLMSTEAD
GARY FAIGLE
CAROLYN HALL FISHER

1975
FRED UHL

1976
WALTER MATTINGLY 2019

VALERIE EGGLESTON HAFELE

KATHRYN UHLIG DAVIS

1977

RENEE CORBIN D'AGOSTINO 2019

1978

PRISCILLA HAMILTON PYLE (2019)

RON PARSONS

DEBORAH SCOFIELD CORDNER 2019

1979

DENNIS CLEARY 2010
HARRY DAVIS

MARK JOHNSON

CAROLINE JONES

EDSON KITCHEN 2018

DENNIS MOORE

FRED SAVORY 2020

DAN SHAMPANG

1980
TRACY RICHMOND BANKS

1981
LARRY LAING

KIMBORLIE PATTEN GAMBLE 2019

1982

1983

ALAN LUCKER
BONNIE HOUCK THOMAS

1984

1985

PATRICK (PJ) RICE 2019

1986

1987

MIKE PLATZ

1988
PATRICK FALARO III
TAMMY HOVEY MACY

JESSE MOFFITT

BEVERLY HARTWELL SOWERSBY

1989

TAMMY FLETCHER DOOLITTLE


1990

ROGER ASHWORTH JR

1991

1992

1993

BRIAN CUMMINGS 2019
DAWN WAYMAN SLENTZ

1994

LIZA BUTLER 1998

1995

1996

1997

1998

MICHAEL RICE 2020

1999

2000

2001

BRETT SMITH

2002

ROBERT JINKS 2019

2003
RICHARD "MANNY" SINES JR

2004

2005

2006

JAMES O'CONNOR 2019

2007

2008

2009

2010

LOUIS WHITEHEAD III 2019

2011

2012

2013

CONNOR GLASSETT

2014

2015

 

2016

 

2017

JOHN GOLDSWER III 2018

 

2018


TEACHERS, STAFF & FRIENDS:


JANE BENSON(Board Member)
THENA TEED BUGBEE DIXSON

LOUIS CHAPMAN
RONALD DRACHLER SR.
NEITA BUTTS VANVALKENBURG
J. LEE FLYNN (Teacher)
FLOYD PROUTY (Principal)
LEONA SNOW ELLIS
JOYCE CAFFERY JOHNSON
KYLE SANDELL
RICK CARPENTER
ERWIN KAHN (Teacher)
MILTON BRUBAKER (Teacher)
HOBERT GRIDLEY
DONALD NILES SR
CINDY HALL JONES
WALTER THOMAS
LINDA BOYD TOMPKINS
MARGARET HOHREITER (Teacher and Alumni)
JOHN BIRKETT (Board Member)
JEROME MERTZ
COLLEEN CHARLES THOMAS
CLIFFORD WEARNE
PAT PUERILE

FREEMONT MARTIN

BARBARA GOULD

JEREMY OSTRANDER

LARRY YADDOW

BARBARA SCHLAFER FITZGERALD(G)

JOHN BAKOON (Teacher) 2018

RAY ALCOTT 2018

LLOYD WASHBURN JR. 2018

TERRY SIMPKIN 2019

VICKI WEBB OUIMET 2019

JOANNE CORNELL BURTON 2019

KATHRYN DAVIS CUOZZO 2019

MARGARET BOURN GORMLEY 2019

RAYMOND ALCOTT 2019

ROBERT CUMMINGS(G)2019

EUNICE HAYNES SMITH (Teacher) 2019

JEAN B DEXHEIMER 2019

BARBARA FEENICK(Teacher) 2019

PETER KNIGHTES(Teacher) 2019

JAMES DICKS 2019

LYDIA HELLERUD 2019

RICHARD POLTZ 2019

NEILS SEJERSEN 2020

DAVID CORBIN 2017

DAVID CALLEIA 2020

ED LUCIANO(Teacher) 2020

HELEN BRACCIO (Teacher) 2020

 

 

 

 

Contact Us Today!

BG Alumni
PO BOX 14
Bainbridge, NY 13733

E-mail: bgbobcatalumni@gmail.com

 

Like us on Facebook: 

www.facebook.com/BGAlumni